Fakt, že šport spája, je skutočnosť. Spája ľudí, ale aj určité vedomosti a schopnosti. V chápaní zo školského prostredia sem môžeme zahrnúť aj medzipredmetové vzťahy. Na to, aby sme si mohli zahrať basketbal alebo streetball potrebujeme minimálne jeden kôš.
Basketbal patrí medzi najťažšie hry, nielen čo sa týka technických zručností hráča, ale aj chápania pravidiel a rýchlych reakcií na doslova sekundové okamihy. Basketbal ako hra buduje v človeku pozitívne charakterové vlastnosti, ktoré využívame po cely život ak chceme byť úspešní: cieľavedomosť, kooperáciu, koordináciu, reakciu na vonkajšie podnety, zmysel pre tímovú prácu, zmysel pre detailnosť, kreativita. Človeka rozvíja fyzicky po všetkých stránkach: kondičné schopnosti, výbušnosť, vytrvalosť, rýchlosť, akcelerácia, koordinačné schopnosti, motorické schopnosti, silové schopnosti. Aj pre tieto všetky stránky tohto športu sa hovorí, že je to: „šport inteligentných ľudí“, alebo „šport vysokoškolákov“.
Naši deviataci zo ZŠ s MŠ Lúka sa rozhodli spolu so školníkom zrealizovať myšlienku zrekonštruovania basketbalového koša pani učiteľky Veroniky Janžovej, ešte z pred troch rokov. To, že basketbal je super hra, sme si už opísali. Na to, aby sme ju mohli hrať, sme potrebovali aj vynaložiť úsilie na samotnú rekonštrukciu koša, pričom sme sa veľa vecí naučili respektíve využili predmety, ktoré nás učia na základnej škole.
Použili sme matematické vedomosti pri výpočte výkopu hĺbky jamy, nákresu štvorca na basketbalovú dosku, presné osadenie basketbalovej obruče. Výpočet, koľko farby budeme potrebovať na natretie celej konštrukcie. Ďalej nadväzovala hodina technických prác: kopanie, šmirgľovanie, vŕtanie, natieranie, betónovanie. Pri samotnej výstavbe koša začrieme do minulosti, kde a kto vynašiel tento šport. Ako všetko na svete aj tento šport má svoje dejiny. Prvé hry, ktoré pripomínajú dnešný basketbal iba v hrubých obrysoch hrali už starí Mayovia a Aztékovia. Mayská podoba sa nazývala Pok-Ta-Pok a Aztékovia svoju hru nazývali Tlachtli. Basketbal je jedným z mála športov, pri ktorých vieme presne určiť rok ich vzniku. Vznikol v roku 1891 v Springfielde v Amerike. V decembri 1891 Luther Gulick, vedúci katedry telesnej výchovy na Springfieldskej vysokej škole v štáte Massachusetts, poveril Dr. Jamesa A. Naismitha, aby vymyslel hru, ktorou by sa školskí atléti udržiavali v kondícii počas zimnej sezóny. Pán Dr. Naismith pochádzal z Kanady. K ďalším medzipredmetovým vzťahom sme zapojili geografiu. Vieme, kde je Amerika, Kanada a kde sme my, ZŠ s MŠ Lúka. Dôležitú úlohu zohral, pri rekonštrukcii koša, predmet etická výchova. Pri práci bola dôležitá spolupráca, kooperácia čiže tímovosť, samotné prosociálne správanie – budovanie niečoho pre všetkých a altruistické myslenie – nezištné budovanie s myšlienkou, ostane tu aj niečo pre ďalšie generácie. A budeme si spolu môcť zahrať tento pekný šport. Zopakovali sme si aj basketbalové frázy a výrazy v anglickom jazyku, no a napokon pri rozprávaní sa a písaní tohto článku sme dbali na spisovnú výslovnosť a pravopis. Medzipredmetovo sme teda načreli aj do predmetu slovenský jazyk.
Ďakujeme všetkým deviatakom a pánovi školníkovi za spoluprácu a úspešnú realizáciu.