Regionálny deň v našej škole
Cieľom Regionálneho dňa, ktorý sa v našej škole uskutočnil dňa 10. 4. 2014 bolo priblížiť deťom tradície v našom regióne, pestovať a rozvíjať cit ku kráse svojho regiónu, prírody, ľudového umenia a spoznávať a zachovávať kultúrne, duchovné a historické dedičstvo našich predkov. Sme presvedčení, že základná škola má v tomto smere nezastupiteľné miesto.
Regionálna výchova je prierezovou témou na základných školách a jej prvky sú súčasťou existujúcich povinných predmetov ako sú prírodoveda, vlastiveda, geografia, či výchovné predmety: hudobná či výtvarná výchova a prelínajú sa všetkými výchovno-vzdelávacími oblasťami. Nadobúda čoraz väčšie uplatnenie rozvíjať osobnosť dieťaťa prirodzene v najbližšom prostredí, ktoré ovplyvňuje jeho myslenie, cítenie a konanie.
Myšlienku zorganizovať takýto deň všetci vyučujúci uvítali a s nadšením sa pustili spolu so žiakmi do prípravy zážitkových aktivít v triedach. A prečo práve teraz? Je predveľkonočné obdobie. Veľká noc je bohatá a pestrá na zvyky a tradície. Sme malá dedinská škola a preto sa každá trieda zamerala na jednu tému, ktorú veku primeraným spôsobom odprezentovala pred ostatnými žiakmi. Konkrétne aktivity v triedach: zbieranie, sušenie, uskladňovanie a využitie liečivých rastlín s ochutnávkou čajov, význam predmetov dennej potreby v minulosti - ukážky práce na hospodárskom dvore, krása ľudového odevu - využitie pracovných i sviatočných odevov s ukážkou ľudového tanca, práca na tkáčskom stave, pečenie a zdobenie veľkonočných perníkov, výroba kraslíc rôznymi technikami, pletenie šibákov, žiacka prezentácia hradov v powerpointe i dramatizácia povestí hradov Beckov, Tematín, Čachtice a Trenčín pri zhotovených maketách, výroba košíkov, drôtikovanie, výrobky zo šúpolia. Pozvanie prijali aj p. farár Drobný, ktorý predstavil žiakom výrobu tradičných píšťaliek z vŕby a pani – teta Pavla Dominová z Modrovej – členka folklórnej skupiny Modrovanky – Krojovanky, ktorá predviedla ukážku párania peria a svojim pútavým rozprávaním najlepšie zreprodukovala život, prácu a zvyky našich starých materí. Priestory školy na prízemí boli k tomuto dňu vyzdobené dobovými autentickými predmetmi, výšivkami, pracovnými a sviatočnými krojmi ako aj nástrojmi na spracovanie konopy, či bežného zariadenia a vybavenia domácností. Chodbu prvého poschodia zdobila „Vážska cesta“ s maketami hradov Tematín, Beckov, Trenčín a Čachtice. Ako občerstvenie sme pripravili chlieb s masťou a cibuľou príp. s pažítkou a bylinkový čaj. Celkovú atmosféru tohto dňa umocnilo aj samotné oblečenie vyučujúcich, ktorí sa po škole v tento deň pohybovali v tradičných pracovných krojoch a veľmi im to pristalo. Využívať bohatstvo regionálnej kultúry vo výchovno-vzdelávacom procese a to hlavne zážitkovými aktivitami je jednou z hlavných priorít našej školy. A verím, že v tejto tradícii budeme pokračovať aj v ďalších rokoch.
Mgr. Adriana Holániová