Medzinárodný deň gramotnosti
8. september bol vyhlásený za Deň gramotnosti a to na základe rozhodnutia Organizácie Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) od roku 1966. Podnetom na zavedenie sviatku bol prvý svetový kongres o boji proti analfabetizmus, ktorý sa konal v roku 1965 v Teheráne. Pre vysvetlenie - analfabetizmus sa v Slovníku slovenského jazyka sa vysvetľuje ako neznalosť čítania a písania, negramotnosť; veľká zaostalosť.
V tento deň zvlášť myslíme na núdzne deti v chudobných a rozvojových krajinách, ktoré nemajú primerané životné podmienky, aby mohli navštevovať školu a získať vzdelanie. Veľa detí a žiaľ aj dospelých ostáva počas svojho života negramotných. Gramotnosť sa vo všeobecnosti chápe ako zručnosť čítať, písať a počítať. Aj v súčasnosti sú vo svete milióny ľudí, ktorí nemali a nemajú možnosť vzdelávať sa. Často je príčinou nedostupnosť škôl, ale aj finančné, sociálne, či rodinné problémy, ktoré deťom nedovoľujú navštevovať školu. Mnoho detí v Afrike, Vietname, či Indii nemôže chodiť do školy, lebo musí pracovať, aby prežili alebo zlepšili situáciu svojej rodiny. Detstvo a potenciál na rozvoj sa veľakrát strácajú v tvrdej práci v továrňach, dielňach, okopávaní plodín, sekaní trávy, či práci na ryžových poliach. Kritická situácia je však aj v Albánsku, či na Ukrajine, kde pre zlé ekonomické a sociálne pomery rodičia nemajú prostriedky, aby deťom zabezpečili školské pomôcky, učebnice, či oblečenie a topánky do školy.
Na Slovensku problém negramotnosti rieši povinná školská dochádzka. A preto si vážte a tešte sa z možnosti denno-denne chodiť do školy, vzdelávať sa vo všetkých oblastiach života. Na oslavu tohto dňa sme v našej základnej škole pripravili stanovištia, na ktorých si žiaci praktickými činnosťami pripomenuli rôzne typy gramotnosti: občiansku, jazykovú, hudobnú, environmentálnu, chemicko-fyzikálnu, finančnú, zdravotnú, protipožiarnu a iné.