Prečítajte si, čo o jesennej exkurzii napísali dve účastníčky - deviatačky.
Harmanecká jaskyňa a Múzeum SNP
Bol jasný deň a teplé slnečné lúče ma hladili po tvári. Vystúpila som z autobusu a asi 20 minút som spoločne s mojou skupinou kráčala do hôr. Keď som vyšla na posledný kopček, uvidela som kamenné schody a veľký dom. Vyšla som schody a podišla k okraju skaly, kde bolo zábradlie. Vtedy som uvidela krásny výhľad. Listy stromov boli sfarbené do oranžova a žlta. Pomedzi stromami vykúkali mohutné skaly, a keď zafúkalo, bolo to akoby farebné listy začali lietať. Vtedy nás zavolali na vstup do jaskyne. Chvíľu sme čakali pred kovovými dverami, za ktorými sa skrývala krása nevídaná. Keď sme vstúpili do prvej veľkej jaskynnej haly, veľký dom sa zdal ako malý hračkársky domček. Vstúpili sme do vnútra jaskyne. Vzduch sa citeľne schladil a bolo v ňom viac vlhkosti ako vonku. Videli sme rôzne stalagmity, ale aj číre jazierka. V malých jazierkach boli mince, ktoré tam ľudia hádzali, lebo verili, že sa im splnia ich želania. Nad jazierkami sa pyšne týčili stalaktity. Boli telové až hnedé a na niektorých miestach aj šedé alebo žlté. Po mnohých z nich stekal malinký prúd vody a boli zarosené. Išli sme po mnohých schodoch a dúfali, že už ďalšie schody povedú naspäť na začiatok jaskyne. Keď sme vyšli z jaskyne, nastúpili sme do autobusu a viezli sme sa do múzea SNP v Banskej Bystrici. Vyšli sme po schodoch a uvideli sme akési zvláštne svetlo. A to myslím vážne! Svietil tam jasný oheň na pamiatku všetkých, ktorý zomreli počas slovenského národného povstania. V múzeu nám vysvetľovali ako prebiehala 2. svetová vojna a slovenské národné povstanie. Ukazovali nám aj zbrane a uniformy. Keďže sa počas prehliadky nemohlo jesť a piť, zhodli sme sa, že sa najeme na spiatočnej ceste v Trenčíne. A tak nasledovala naša posledná zastávka na našej jesennej exkurzii.
Erika
Na výlete v Harmaneckej jaskyni a v Múzeu SNP
Dňa 12.10. sme boli obzrieť krásu Harmaneckej jaskyne. Je to nádherná kvapľová jaskyňa v Kremnických vrchoch, v obci Dolný Harmanec. Priestory prekopal v roku 1932 M. Bacúrik. My sme si prešli pekných 1020 m, ktorých je sprístupnených pre verejnosť. Podzemné priestory v jaskyni zahrňujú chodby, siene a dómy. Jaskyňa je vytvorená v tmavosivých vápencoch. Nachádzajú sa v nej jazierka so vzácnymi jaskynnými perlami. Farba jaskynných útvarov je väčšinou biela, len miestami prechádza do žltej a hnedej. Síce pred samotným vstupom do jaskyne to chcelo trochu prebrať naše kondičky, vyšliapať dvestometrové vyvýšenie a zapotiť sa, no v jaskyni sme si príliš neoddýchli vzhľadom na ďalších 1042 schodov. Bola to síce makačka, ale stálo to za to!
Ďalší plán na výlete bolo múzeum SNP v Banskej Bystrici. Podrobnejšie sme sa tam dozvedeli o dejinách 1. a 2. svetovej vojne. Posledná zastávka smerovala do slávneho trenčianskeho Laugaricia s hladnými bruchami. :)
Dominika